ελληνικά home contact sitemap links        Return to www.filmfestival.gr  
Screening Schedule
Friday, March 12, 2010
Saturday, March 13, 2010
Sunday, March 14, 2010
Monday, March 15, 2010
Tuesday, March 16, 2010
Wednesday, March 17, 2010
Thursday, March 18, 2010
Friday, March 19, 2010
Saturday, March 20, 2010
Sunday, March 21, 2010

All screenings have Greek and English subtitles.

Screening Schedule is also available in .pdf format.
 Screening Schedule :: Tuesday, March 16, 2010
 OLYMPION
15:00 Monica and David - 68'
Alexandra Codina, USA
15:00 Nairobi Love Story - 45'
Maria Weber, Italy-Austria
17:30 A Mother’s Courage: Talking Back to Autism (former title: The Sunshine Boy) - 103'
Fridrik Thor Fridriksson, Iceland
20:00 Shungu: The Resilience of a People - 54'
Saki Mafundikwa, Zimbabwe
22:30 Boxing Cuba - 47'
Irini Mihailidou, Greece
22:30 Gaza We Are Coming - 49'
Yorgos Avgeropoulos, Yannis Karypidis, Greece
 PAVLOS ZANNAS
13:00 The Forgiveness - 65'
Ventura Durall, Spain
15:30 Indonesia Calling! - 22'
Joris Ivens, Australia
15:30 The 400 Million - 53'
Joris Ivens, USA
18:00 Odyssea Corporum – Ballad for Nikos Koundouros - 80'
Antonis Boskoitis, Greece
20:30 Sugar Town – The Day After - 68'
Kimon Tsakiris, Greece
23:00 Men for sale - 143'
Rodrigue Jean, Canada
 TONIA MARKETAKI
15:00 Cheers to Life - 47'
Marina Kounenaki, Greece
15:00 On the Summit - 52'
Elisavet Laloudaki, Massimo Pizzocaro, Greece
17:30 Hammam Memories - 20'
Peggy Vassiliou, Greece-UK
17:30 Milos Revisited - 80'
Nikos Alpandakis, Greece
20:00 Budrus - 78'
Julia Bacha, Occupied Palestinian Territories- Israel-USA 2009
22:30 Bi the Way - 83'
Josephine Decker, Brittany Blockman, USA
 FRIDA LIAPPA
14:30 Gregory Markopoulos and Temenos: Radiating with One’s Own Light - 86'
Evdoxia M. Mpras, Greece-USA-Germany
17:00 Gipsy in the Flower - 60'
Anqi Ju, China
17:00 The Mermaids’ Tears: Oceans of Plastic - 52'
Sandrine Feydel, France
19:30 In the Shadow of the Quake - 60'
Sibel Bilgin, Floor Kooij (1949-2009), The Netherlands
19:30 Prestes Maia – Freedom in Concrete - 52'
Jonas Ginter, Levin Peter, Germany
22:00 Battu’s Bioscope - 59'
Andrzej Fidyk, Poland-Germany
22:00 The President - 20'
Andrzej Fidyk, Poland
 JOHN CASSAVETES
15:00 Exit - 30'
Malgorzata Bienkowska- Buehlmann, Poland
15:00 The House - 70'
Tayo Cortés, Colombia-Spain
17:30 The Farm: Life Inside Angola Prison - 90'
Jonathan Stack, Liz Garbus, USA
20:00 The Farm: 10 Down - 93'
Jonathan Stack, Nancy Novack, USA
22:30 The Living Room of the Nation - 74'
Jukka Kärkkäinen, Finland
22:30 Where the Sun Doesn’t Rush - 18'
Matej Bobrik, Poland
 STAVROS TORNES
9:00 Docs for kids - 180'
Various Directors
14:30 Komsomol or Song of Heroes - 50'
Joris Ivens, USSR
14:30 Power and the Land - 33'
Joris Ivens, USA
17:00 Mikis Theodorakis – The Composer of Poets and Visions from 1950 to the Present - 100'
Yannis Katomeris
19:30 The List of Silence - 80'
Nikos Vezyrgiannis, Greece
22:00 Radio Egnatia - 74'
Davide Barletti, Italy
 Search
Sections  
Director
Film
© 2010 Thessaloniki International Film Festival Powered by altaB2x