ελληνικά home contact sitemap links        Return to www.filmfestival.gr  
Screening Schedule
Friday, March 12, 2010
Saturday, March 13, 2010
Sunday, March 14, 2010
Monday, March 15, 2010
Tuesday, March 16, 2010
Wednesday, March 17, 2010
Thursday, March 18, 2010
Friday, March 19, 2010
Saturday, March 20, 2010
Sunday, March 21, 2010

All screenings have Greek and English subtitles.

Screening Schedule is also available in .pdf format.
 Screening Schedule :: Sunday, March 14, 2010
 OLYMPION
15:00 Bricklayer - 18'
Κrzysztof Kieślowski, Poland
15:00 First Love - 52'
Κrzysztof Kieślowski, Poland
15:00 Workers ‘71: Nothing About Us Without Us - 47'
Κrzysztof Kieślowski, Tomasz Zygadło, Wοjciech Wiszniewski, Paweł Κędzierski, Tadeusz Walendowski, Poland
17:30 Good Fortune - 73'
Landon Van Soest, U.S.A.
17:30 Long Distance - 28'
Moritz Siebert, UK
20:00 Live Show - 21'
Lena Vassiliou, Greece
20:00 Wandering Soul - 80'
Angeliki Aristomenopoulou, Greece
22:30 To Shoot an Elephant - 112'
Alberto Arce, Mohammad Rujailah, Spain
 PAVLOS ZANNAS
13:00 Earth Keepers - 83'
Sylvie van Brabant, Canada
15:30 Borinage - 34'
Joris Ivens, Belgium
15:30 The Spanish Earth - 52'
Joris Ivens, USA
18:00 Titos, a Poet in Precarious Balance - 79'
Nikos Chrisikakis, Greece
20:30 The Invention of Dr. Nakamats - 57'
Kaspar Astrup Schröder, Denmark
23:00 All Boys - 72'
Markku Heikkinen, Finland
 TONIA MARKETAKI
15:00 Georges Manousakis: Nostalgic of Eternity - 62'
Costas Dandinakis, Greece
15:00 Numb Time - 31'
Yannis Fragoulis, Greece
17:30 All the Afternoons - 60'
Matheo Yamalakis, Greece
17:30 No Name - 61'
Vassilis Kessisoglou, Greece
20:00 Kimjongilia - 75'
N.C. Heikin, USA-South Korea-France
22:30 Pax Americana and the Weaponization of Space - 85'
Denis Delestrac, Canada-France
 FRIDA LIAPPA
14:30 The Village that Whistles - 22'
Katerina Zoula, Greece
14:30 Village of Joy, at the SOS Children’s Village in Vari - 58'
Irini Anastassopoulou, Greece
17:00 Gregory Markopoulos and Temenos: Radiating with One’s Own Light - 86'
Evdoxia M. Mpras, Greece-USA-Germany
19:30 Karsh Is History - 52'
Joseph Hillel, Canada
19:30 The Day We Surrender to the Air - 60'
Antonio Jose Guzman, The Netherlands
22:00 Babies Made in India - 52'
Stéphanie Lebrun, Philippe Levasseur, India
22:00 The City of the Dead - 62'
Sérgio Tréfaut, Spain
 JOHN CASSAVETES
15:00 Eleusis – One City, two faces - 64'
Michalis Panayotopoulos
15:00 Silk, Sheer Beauty - 18'
Υannis Skopeteas
17:30 The Five Cardinal Points - 94'
Fridolin Schönwiese, Austria
20:00 Mikis Theodorakis – The Composer of Poets and Visions from 1950 to the Present - 100'
Yannis Katomeris
22:30 High on Hope - 72'
Piers Sanderson, UK
 STAVROS TORNES
14:30 New Earth - 30'
Joris Ivens, The Netherlands
14:30 Philips Radio - 36'
Joris Ivens, The Netherlands
14:30 Rain - 12'
Joris Ivens, The Netherlands
14:30 Study of Movements in Paris - 4'
Joris Ivens, The Netherlands
14:30 The Bridge - 11'
Joris Ivens, The Netherlands
14:30 The Tipi - 8'
Joris Ivens, The Netherlands
17:00 On the Edge of History – Major Dimitris Kaslas - 52'
Yorgos Lagdaris, Costas Anestis, Greece
17:00 The Mediterranean, the Greek Lake – Magna Graecia - 60'
Costas Vakkas, Greece
19:30 Winds of Sand, Women of Rock - 93'
Nathalie Borgers, Austria-Belgium-France
22:00 Exit - 30'
Malgorzata Bienkowska- Buehlmann, Poland
22:00 The House - 70'
Tayo Cortés, Colombia-Spain
 Search
Sections  
Director
Film
© 2010 Thessaloniki International Film Festival Powered by altaB2x