ελληνικά home contact sitemap links        Return to www.filmfestival.gr  
Screening Schedule
Friday, March 12, 2010
Saturday, March 13, 2010
Sunday, March 14, 2010
Monday, March 15, 2010
Tuesday, March 16, 2010
Wednesday, March 17, 2010
Thursday, March 18, 2010
Friday, March 19, 2010
Saturday, March 20, 2010
Sunday, March 21, 2010

All screenings have Greek and English subtitles.

Screening Schedule is also available in .pdf format.
 Screening Schedule :: Saturday, March 13, 2010
 OLYMPION
15:00 Before the Rally - 16'
Κrzysztof Kieślowski, Poland
15:00 Between Wroclaw and Zielona Gora - 11'
Κrzysztof Kieślowski, Poland
15:00 Factory - 18'
Κrzysztof Kieślowski, Poland
15:00 From the City of Łodź - 18'
Κrzysztof Kieślowski, Poland
15:00 I Was a Soldier - 16'
Κrzysztof Kieślowski, Poland
15:00 Refrain - 11'
Κrzysztof Kieślowski, Poland
15:00 The Legend - 25'
Κrzysztof Kieślowski, Poland
17:30 Last Train Home - 87'
Lixin Fan, Canada
20:00 Odyssea Corporum – Ballad for Nikos Koundouros - 80'
Antonis Boskoitis, Greece
22:30 Videocracy - 80'
Erik Gandini, Sweden-Denmark
 PAVLOS ZANNAS
13:00 News - 80'
Bettina Perut, Ivan Osnovikoff, Chile
15:30 New Earth - 30'
Joris Ivens, The Netherlands
15:30 Philips Radio - 36'
Joris Ivens, The Netherlands
15:30 Rain - 12'
Joris Ivens, The Netherlands
15:30 Study of Movements in Paris - 4'
Joris Ivens, The Netherlands
15:30 The Bridge - 11'
Joris Ivens, The Netherlands
15:30 The Tipi - 8'
Joris Ivens, The Netherlands
18:00 Winds of Sand, Women of Rock - 93'
Nathalie Borgers, Austria-Belgium-France
20:30 Active Member - 35'
Lefteris Fylaktos, Greece
20:30 Once in a Lifetime - 80'
Nicole Alexandropoulou, Greece
23:00 High on Hope - 72'
Piers Sanderson, UK
 TONIA MARKETAKI
15:00 On the Edge of History – Major Dimitris Kaslas - 52'
Yorgos Lagdaris, Costas Anestis, Greece
15:00 The Mediterranean, the Greek Lake – Magna Graecia - 60'
Costas Vakkas, Greece
17:30 Elias Tsehos, either a drop or an ocean - 55'
Elias Iosifidis, Greece
17:30 GRAS - 17'
Costas Stamatopoulos, Greece
20:00 Everyone Will Be Here - 52'
María Isabel Ospina, Colombia-France
20:00 Google Baby - 76'
Zippi Brand Frank, Israel
22:30 The Red Chapel - 86'
Mads Brügger, Denmark
 FRIDA LIAPPA
17:00 Beware: Killing Ads - 59'
Manolis Andriotakis, Greece
17:00 Pathways through Loss - 64'
Danai Papadatou, Greece
19:30 The Five Cardinal Points - 94'
Fridolin Schönwiese, Austria
22:00 Chemo - 58'
Pawel Lozinski, Poland
22:00 Dream Gang - 55'
Seyfettin Tokmak, Kenan Kavut, Turkey
 JOHN CASSAVETES
15:00 About Face: The Story of Gwendellin Bradshaw - 84'
Mary Rosanne Katzke
17:30 Karsh Is History - 52'
Joseph Hillel, Canada
17:30 The Day We Surrender to the Air - 60'
Antonio Jose Guzman, The Netherlands
20:00 Hotel Sahara - 86'
Bettina Haasen, Germany
20:00 Odysseas - 26'
Vahag Karapetian, Greece
22:30 China’s Public Enemy No. 1: Rebiya Kadeer’s Battle for the Uyghurs - 53'
Sylvia Nagel, Germany
22:30 Road to Nahr Al Bared - 68'
Sebastián Talavera
 STAVROS TORNES
14:30 Cheers to Life - 47'
Marina Kounenaki, Greece
14:30 On the Summit - 52'
Elisavet Laloudaki, Massimo Pizzocaro, Greece
17:00 Labor of Love - 50'
Pol Sklavos, Greece
17:00 The Fire Factor - 45'
Nikos Dayandas, Greece
19:30 Enemies of the People - 94'
Rob Lemkin, Thet Sambath, UK-Cambodia
22:00 Kimjongilia - 75'
N.C. Heikin, USA-South Korea-France
 Search
Sections  
Director
Film
© 2010 Thessaloniki International Film Festival Powered by altaB2x