Screening Schedule
Friday, March 13, 2015
Saturday, March 14, 2015
Sunday, March 15, 2015
Monday, March 16, 2015
Tuesday, March 17, 2015
Wednesday, March 18, 2015
Thursday, March 19, 2015
Friday, March 20, 2015
Saturday, March 21, 2015
Sunday, March 22, 2015

The screening schedule is also available in .pdf format

All screenings have Greek subtitles.

Smoking is not permitted in the Festival venues.

​Accessible venues
Olympion, Tonia Marketaki, Frida Liappa, John Cassavetes and Stavros Tornes theatres are accessible for people with disabilities.
 Screening Schedule :: Sunday, March 15, 2015
 OLYMPION
12:00 Love thy nature - 76'
Sylvie Rokab, USA-Brazil-Namibia-British Virgin Islands
14:30 Afternoon of a Faun: Tanaquil Le Clercq - 92'
Nancy Buirski, USA
17:00 The Age Of Love - 79'
Steven Loring, USA
20:30 The Measure of All Things - 65'
Sam Green, USA
23:00 Documented - 90'
Jose Antonio Vargas, USA
23:00 Nowhere to Be found - 8'
Alex Moratto, USA
 PAVLOS ZANNAS
11:00 War & Peace in the Balkans - 57'
Andreas Apostolidis, Greece
13:00 Apocalypse on Wheels - 52'
Alexandru Solomon, Romania
13:00 Clara B. - 52'
Alexandru Solomon, France
15:15 Ecocide – Voices from Paradise - 58'
Juliet Brown, UK-USA
15:15 Single Stream - 23'
Pawel Wojtasik, Toby Lee, Ernst Karel, USA
17:30 And I Also Passed by There and Had Paper Shoes to Wear - 95'
Vassilis Loules, Greece
17:30 On.Off. - 14'
Animart Documentary Team 2014, Greece
20:00 10Χ10 - 100'
Dimitrios Antzous, Nikos Logothetis, Sergios Tsitakis, Dimitrios Nakos, Aggeliki Pittaki, Alexandros Skouras, Nancy Spetsioti, Costas Stamatopoulos, Yorgos Teltzidis, Michalis Felanis & Grigoris Papadopoulos, Greece
22:30 Pavlos – No Ordinary King - 139'
Nikos Politis, Greece
 TONIA MARKETAKI
15:00 Limbo - 54'
Mateo Calore, Gustav Hofer, Italy
15:00 Portraits of a Search - 67'
Alicia Calderon Tores, Mexico
17:45 I Am a Visitor in your World - 82'
Miguel Silveira, USA
19:45 I Am Kuba - 58'
Ase Svenheim Drivenes, Norway-Germany-Poland
19:45 The Storm Makers - 66'
Guillaume Suon, France-Cambodia
22:30 Fascism Inc. - 74'
Aris Chatzistefanou, Greece
 FRIDA LIAPPA
15:30 Leaving is Living - 65'
Laura Maragoudaki, Greece
15:30 Sam Roma – We are Gypsies - 39'
Marina Danezi, Greece
18:00 Drink and Be Merry - 29'
Lena Athanasopoulou, Greece
18:00 Just Eat It: A Food Waste story - 73'
Grant Baldwin, Canada
20:30 Kaliarda - 58'
Paola Revenioti, Greece
20:30 Nana - 40'
Lara Christen, Greece
23:00 In the Basement - 85'
Ulrich Seidl, Austria
 JOHN CASSAVETES
15:00 Silvered Water, Syria Self-Portrait - 92'
Ossama Mohammed, Wiam Simav Bedirxan, France-Syria
17:30 Burning from the Inside - 64'
Marsia Tzivara, Greece-Germany
17:30 We are Fucked, Sunshine! - 61'
Despina grammatikopοulοu, Greece-German
20:15 Captivated – The Trials of Pamela Smart - 97'
Jeremiah Zagar, USA-UK
22:30 The Salt of the Earth - 109'
Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, France
 STAVROS TORNES
13:30 smoKings - 96'
Michele Fornasero, Italy-Switzeland
15:30 Dancing with Maria - 75'
Ivan Gergolet, Italy-Argentina-Slovenia
15:30 Giovanni and the Water Ballet - 18'
Astrid Bussink, The Netherlands
18:00 Poverty inc. - 88'
Michael Matheson Miller, Haiti-Rwanda- Kenya-Ghana-USA-UK et al. (20 countries in total)
20:30 A Place for Everyone - 60'
Angelos Rallis, Hans Ulrich Gοessl, Belgium-Greece-Austria-Rwanda
20:30 Excision - 53'
Victoria Vellopoulou, Greece
23:00 The Forecaster - 100'
Marcus Vetter, Germany
 Sponsors



 Search
Sections  
Director
Film