Screening Schedule
Friday, March 13, 2015
Saturday, March 14, 2015
Sunday, March 15, 2015
Monday, March 16, 2015
Tuesday, March 17, 2015
Wednesday, March 18, 2015
Thursday, March 19, 2015
Friday, March 20, 2015
Saturday, March 21, 2015
Sunday, March 22, 2015

The screening schedule is also available in .pdf format

All screenings have Greek subtitles.

Smoking is not permitted in the Festival venues.

​Accessible venues
Olympion, Tonia Marketaki, Frida Liappa, John Cassavetes and Stavros Tornes theatres are accessible for people with disabilities.
 Screening Schedule :: Saturday, March 14, 2015
 OLYMPION
11:00 On the Way to School - 73'
Pascal Plisson, France
13:00 Darwin’s Nightmare - 107'
Hubert Sauper, Austria-Belgium-France
15:15 Around the World in 50 Concerts - 94'
Heddy Honigmann, The Netherlands
17:15 Hail arcadia - 90'
Filippos Koutsaftis, Greece
17:15 Samios - 8'
Maria Giannouli, Greece
19:45 The Αrchaeologist - 90'
Kimon Tsakiris, Greece
22:15 The Salt of the Earth - 109'
Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, France
 PAVLOS ZANNAS
11:00 Stories of the Thessaloniki International Fair - 103'
Manolis Zandes, Greece
13:00 Conquering China - 70'
Johan Jonason, Sweden
15:00 Cold Waves - 108'
Alexandru Solomon, Romania-Germany-Luxemburg
17:30 The Great Communist Bank Robbery - 75'
Alexandru Solomon, France-Romania
20:00 Capitalism – Our Improved Formula - 77'
Alexandru Solomon, Romania-France-Belgium
22:30 Limited Partnership - 75'
Thomas G. Miller, USA
 TONIA MARKETAKI
15:00 Storm in the Αndes - 100'
Μikael Wiström, Sweden
17:45 Burning Women at Kali Sykia by German Nazis - 27'
Tassos Birsim, Greece
17:45 Events in Phocaea 1914 - 51'
Agnes Sklavou, Stelios Tatakis, Greece
20:00 Leaving is Living - 65'
Laura Maragoudaki, Greece
20:00 Sam Roma – We are Gypsies - 39'
Marina Danezi, Greece
22:30 No Asylum Here - 116'
Michalis Kafantaris, Greece
22:30 The Old Crock - 7'
Christos Kallitsis, Greece
 FRIDA LIAPPA
15:30 The Voice of Sokurov - 77'
Leena Kilpeläinen, Finland
18:00 Putin is Back - 77'
Jean-Michel Carre, France-Belgium
20:30 Poverty inc. - 88'
Michael Matheson Miller, Haiti-Rwanda- Kenya-Ghana-USA-UK et al. (20 countries in total)
23:00 Those Who Feel the Fire Burning - 74'
Morgan Knibbe, The Netherlands
23:00 Xenos - 12'
Mahdi Fleifel, UK-Greece-Denmark
 JOHN CASSAVETES
15:00 Afternoon of a Faun: Tanaquil Le Clercq - 92'
Nancy Buirski, USA
17:30 Dancing with Maria - 75'
Ivan Gergolet, Italy-Argentina-Slovenia
17:30 Giovanni and the Water Ballet - 18'
Astrid Bussink, The Netherlands
20:00 The Look of Silence - 98'
Joshua Oppenheimer, Denmark-Indonesia-Norway-Finland-UK
22:30 Happy Valley - 98'
Αmir Bar-Lev, USA
 STAVROS TORNES
15:30 The Circus Dynasty - 75'
Anders Riis-Hansen, Denmark
18:00 Ecocide – Voices from Paradise - 58'
Juliet Brown, UK-USA
18:00 Single Stream - 23'
Pawel Wojtasik, Toby Lee, Ernst Karel, USA
20:30 Hip Hop-eration - 93'
Bryn Evans, New Zealand
23:00 Art & Craft - 89'
Jennifer Grausman, Sam Cullman, USA
 Sponsors



 Search
Sections  
Director
Film