Greek Home Contact Sitemap        Return to www.filmfestival.gr  
Screening Schedule
Friday, March 14, 2014
Saturday, March 15, 2014
Sunday, March 16, 2014
Monday, March 17, 2014
Tuesday, March 18, 2014
Wednesday, March 19, 2014
Thursday, March 20, 2014
Friday, March 21, 2014
Saturday, March 22, 2014
Sunday, March 23, 2014

  Screening Schedule is also available in .pdf format.  

All screenings have Greek subtitles.
 Screening Schedule :: Sunday, March 23, 2014
 OLYMPION
11:00 His Master’s Voice - 100'
Nicolas Philibert, Gerard Mordillat, France
13:00 Animals - 59'
Nicolas Philibert, France
15:00 Putin’s Games - 90'
Alexander Gentelev, Germany-Israel-Austria
15:00 Rio 2016 - 28'
Bianca Rotaru, Romania
18:00 On the Edge of the World - 98'
Claus Drexel, France
20:30 Ain’t Misbehavin’ - 106'
Marcel Ophuls, France
23:00 Cesar's Grill - 88'
Dario Aguirre, Germany-Switzerland
 PAVLOS ZANNAS
15:00 My Way to Olympia - 85'
Niko von Glasow, Germany
17:30 The Phantasmagoria of Defeat - 30'
Anastasia Christoforidou, Greece
17:30 Tim’s Vermeer - 80'
Teller, USA
20:00 Vojta Lavička: Ups and Downs - 89'
Helena Trestikova, Czech Republic
22:30 The Great Hip Hop Hoax - 88'
Jeanie Finlay, UK
 TONIA MARKETAKI
13:00 A Tale of Two Isles - 79'
Michalis Stavropoulos, Greece
15:00 Emptying the skies - 75'
Douglas Kass, Roger Kass, USA
15:00 Winter - 12'
Cristina Picchι, Russia
17:30 Dollars for a Saint - 57'
Avra Georgiou, Greece
17:30 Kismet - 58'
Nina Maria Paschalidou, Cyprus-Greece
20:00 The Special Need - 84'
Carlo Zoratti, Germany-Italy
20:00 Voy – A Blind Football Match - 18'
Eleni Chrysomalli, Greece
22:30 Seeing Is Believing – Handicams, Human Rights and the News - 52'
Peter Wintonick, Katerina Cizek, USA
 FRIDA LIAPPA
13:00 Dreaming of Democracy - 25'
Morteza Jafari, Greece
13:00 Tito on Ice - 74'
Max Andersson, Helena Ahonen, Sweden-Germany
15:00 Pipeline - 117'
Vitaly Mansky, Russia-Czech Republic- Germany
17:30 It’s Better to Jump - 73'
Patrick Stewart, Mouna Stewart, Gina Angelone, Israel-USA
19:30 Cantos - 75'
Charlie Petersmann, Switzerland
21:30 Elena - 82'
Petra Costa, Brazil
23:30 Harvest of Empire - 92'
Peter Getzels, Eduardo Lopez
 JOHN CASSAVETES
15:00 Heritages - 90'
Philippe Aractingi, Lebanon-France-Switzerland
15:00 Shall I Feed the Ants? - 19'
Emilia Milou, Greece
17:30 Stream of Love - 70'
Agnes Sos, Hungary
20:00 The Condemned - 80'
Nick Read, UK-Russia
22:30 Mercedes Sosa: The Voice of Latin America - 93'
Rodrigo H. Vila, Argentina
 STAVROS TORNES
13:00 In the Dark Room - 88'
Nadav Schirman, Germany-Israel-Finland-Romania-Italy
15:00 Parade - 72'
Olivier Meyrou, France
15:00 The Man Who Made Angels Fly - 65'
Wiktoria Szymanska, UK-France-Poland
18:00 Becoming an Αctor - 61'
Dimitris Koutsiabasakos, Greece
18:00 Should I Stay or Should I Go - 60'
Menelaos Karamaghiolis, Greece-Germany
20:30 The Life and Crimes of Doris Payne - 74'
Matthew Pond, Kirk Marcolina, USA
23:00 Four Letters Apart – Children in the Age of ADHD - 87'
Erlend E. Mo, Denmark
ThessFest App
    
Sponsors



 Search
Sections  
Director
Film

© 2014 Thessaloniki International Film Festival